British Council przetestował studentów Akademii Leona Koźmińskiego

British Council i Akademia Leona Koźmińskiego rozpoczęły współpracę, która pomoże zweryfikować znajomość angielskiego wśród studentów. Na początku grudnia pierwsze grupy studentów ALK uczestniczyły w pilotażowych testach poziomujących Aptis. Dzięki nim lektorzy szybko i łatwo mogą sprawdzić wyjściowy poziom znajomości języka oraz właściwie podzielić grupę ze względu na umiejętności, a także zweryfikować postępy w nauce. Każdy student otrzymał raport z informacją o swoich kompetencjach.

Akademia Leona Koźmińskiego jest pierwszą uczelnią w Polsce, która przeprowadziła pilotażowe testy Aptis na studentach. Testy przygotowane przez British Council składają się z czterech modułów (czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie), a także części sprawdzającej gramatykę i słownictwo.

Lektorzy ALK zdecydowali na przetestowanie pierwszej 45 osobowej grupy studentów w zakresie czytania i pisania, a także gramatyki i słownictwa. Informację o poziomie znajomości języka przez poszczególnych studentów mieli natychmiast po wykonaniu testu, ponieważ zliczanie punktów w przypadku wybranych modułów odbywa się automatycznie. Wszyscy studenci, którzy wzięli udział w teście otrzymali raport na temat swoich umiejętności. Mogą go teraz wykorzystać na przykład jako potwierdzenie kompetencji w CV.

„Jestem bardzo dobrego zdania o całości testu Apis. Może być on szczególnie przydatny dla osób na średnim poziomie zaawansowania. Jest dobrze wyskalowany pod kątem stopnia trudności i przyjazny dla studenta. Wszystkie zadania są dobrze dobrane i naturalne – odnoszą się do typowych sytuacji językowych” – mówiła po teście dr Elżbieta Jendrych z Centrum Języków Obcych ALK, autorka podręczników do nauki Business English.  

Test Aptis został wprowadzony do oferty British Council jesienią. Jest to test modułowy, za pomocą którego można łatwo i szybko sprawdzić poszczególne umiejętności językowe, czyli słuchanie, rozumienie tekstów, mówienie i pisanie. Moduły mogą być przeprowadzane niezależnie od siebie, łącznie lub w dowolnych konfiguracjach w zależności od  potrzeb. Test przeprowadzany jest w miejscu wyznaczonym przez instytucję przy wsparciu administracyjnym British Council lub całkowicie samodzielnie. Wszystkie moduły testu przeprowadzane są za pomocą komputera. Możliwe jest przeprowadzenie niektórych modułów w tradycyjnej wersji papierowej a modułu speaking (mówienie) przez telefon.

„Dzięki testowi Aptis uczelnia może bardzo szybko ocenić znajomość języka wszystkich swoich studentów. Ogromną zaletą testu jest jego elastyczność i łatwość przeprowadzenia w warunkach uczelnianych. Lektorzy angielskiego nie muszą już opracowywać kilku wersji testów sprawdzających dla poszczególnych grup. Wystarczy, że skorzystają z gotowego narzędzia” – mówi Dorota Rankowska z British Council.

Aptis został opracowany przede wszystkim z myślą o instytucjach, które chcą zbadać poziom językowy swoich studentów czy pracowników przed i po zakończeniu kursu językowego, a także o firmach, którym zależy na przeprowadzeniu skutecznej ale szybkiej rekrutacji.

 

 

O British Council                                     

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych.

Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie.